Spišská Nová Ves – významné centrum stredného Spiša známe farským kostolom z polovice 14. storočia s najvyššou kostolnou vežou na Slovensku (87 m), barokovým objektom so sídlom Galérie Spiša, budovou Reduty s divadlom, no takisto unikátnym Šošovkovitým námestím – jedným z najdlhších tohto typu v Európe. V súčasnosti je tento priestor postupne začleňovaný do širšieho urbánneho kontextu mestskej časti Novoveská Huta vzdialenej 6 km juhozápadne od mestského centra.
Na nevšednú atraktivitu tejto lokality poukázal aj ideový návrh jej architektonicko-urbanistického pretvorenia z dielne banskobystrického riešiteľského tímu ARCH.EKO s názvom Alabastrové námestie.
Dôsledok neregulovaného rozvoja
V minulosti bola Novoveská Huta významným kúpeľným centrom, známym aj ťažbou nerastných surovín a dreva. V súlade s územnoplánovacími dokumentmi jej dnešný vývoj smeruje k výraznému posilneniu rozvojových aktivít v oblasti cestovného ruchu. Citlivo vyrozprávaný príbeh tzv. alabastrového námestia reflektuje prírodné, kultúrne a historické danosti Novoveskej Huty.
V súčasnosti je urbanistický i architektonický výraz námestia negatívne poznačený neregulovaným rozvojom z hľadiska urbanizmu i riešenia dopravy. S ohľadom na rozvoj turizmu si vyžaduje komplexnú premenu prihliadnuc na potreby domácich obyvateľov i návštevníkov. Vízia námestia ako turistického bodu zahŕňa potrebu situovania záchytného parkoviska, informačného centra, spevnených peších plôch, verejných toaliet, plôch s parkovou úpravou, detského ihriska i motorestu.
Vhodený kameň ako začiatok príbehu
Zjednocujúcim materiálom v priestorovej štruktúre námestia je corten – ušľachtilá oceľ, ktorá sa chráni vlastnou hrdzou. Autor Gaj k tomu dodáva: „…volili sme tento hutný materiál, ktorý postupne nachytá klimatické vlastnosti prostredia Novoveskej huty a vyfarbí sa farbou jednotlivých vplyvov prostredia. Na námestí sa chceme pohybovať nerušene ako v príbehu, ktorý rozpráva o dianí v Novoveskej Hute. Snažíme sa zachovať a vytvárať miesta pre pohľady, krajinné priehľady. Domácim a návštevníkom ponúknuť priestorové obrazy.“
Bezprostredný kontakt Alabastrového námestia s Novoveskou, Hnileckou cestou a štátnou cestou II/533 významnou z hľadiska cestovného ruchu predurčujú tento priestor námestia ako záchytný turistický bod. „Zabezpečením urbanistickej dokumentácie mestu záleží na pozdvihnutí tradície baníckej obce a vytvorení akéhosi nástupného východiska k peším a cyklistickým trasám Slovenského raja,“ dodáva Ing. arch. T. Štubňa, vedúci oddelenia územného plánovania a stavebného poriadku MsÚ Spišská Nová Ves.
Vzhľadom na ambície lokality v oblasti cestovného ruchu nám ostáva z redakcie Stavebného fóra zaželať tomuto príbehu alabastrového námestia skoré reálne naplnenie.
Zdroj ARCH.EKO s.r.o., Banská Bystrica: Spišská Nová Ves / Novoveská Huta – Alabastrové námestie – Ideové urbanisticko-architektonické riešenie priestoru
Vizualizácie a popis – Ing. arch. Zuzana Gajová, ARCH.EKO