Novela zákona o stavebnom sporení bude znamenať likvidáciu jedného z najdôležitejších nástrojov financovania bývania u nízkopríjmových skupín. Tvrdí to predseda predstavenstva sprostredkovateľskej finančnej spoločnosti Fincentrum Milan Repka v reakcii na vládou schválený návrh novely, ktorý predpokladá zníženie maximálnej výšky štátnej prémie na 10 % z ročného vkladu, najviac v sume 15 eur ročne, a zrušenie jej poberania počas čerpania medziúveru.
„Aktuálny návrh je doslova šokujúci. Ak od januára prejdú zmeny v stavebnom sporení, nízkopríjmovým skupinám sa výrazne vzdiali možnosť slušne bývať. Štát ušetrí z pohľadu verejných financií nevýraznú sumu, ale dopady na bežných obyvateľov budú oveľa výraznejšie,“ upozorňuje Repka.
Podobné opatrenie by bolo podľa neho akceptovateľné jedine, ak by štát súbežne vyhlásil inú formu podpory bývania. Napríklad vybudovanie veľkého počtu nájomných bytov. „Štát nielenže dlhodobo ignoruje problematiku bývania, ale celkom nepochopiteľne chce zrušiť rokmi osvedčené opatrenia. Podpora stavebného sporenia totiž aspoň čiastočne supluje pasivitu v tejto oblasti,“ hovorí Repka.
Počet shlédnutí: 0