Staré známe príslovie hovorí, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Ak je však slnka v rezidenčnom bývaní alebo v kancelárii príliš, je vhodné rozmýšľať o kvalitnom solárnom tienení. Prípadne o kombinácii tienenia a fotovoltaiky s ohľadom na energetickú hospodárnosť.
Tienenie pre lepšiu vnútornú klímu
V hlavnom meste Litvy Vilnius v ohybe rieky Neris stojí Green Hall, štrnásťposchodová kancelárska budova s eliptickým pôdorysom. Návštevníkov na prvý pohľad zaujme dvojitou sklenou fasádou a automatickým solárnym tienením. Okná na budove sú otváravé, čo ešte zlepšuje vnútornú klímu a redukuje energiu potrebnú na chladenie. Autonómne vykurovanie, chladenie a vetranie je nastaviteľné pre každé poschodie zvlášť. Ide tak o jednu z najekologickejších administratívnych budov v Pobaltí. Systémy pre okná, fasádu a tienenie dodala spoločnosť Schüco.
Tienenie by malo prepúšťať dostatočné množstvo svetla, respektíve usmerňovať denné svetlo a zároveň umožňovať vizuálny kontakt ľudí s exteriérom. „Napríklad vonkajšie slnečné tienenie Schüco CTB (Concealed Toughened Blind) umožňuje výhľad von a súčasne poskytuje optimálnu ochranu pred horúčavou. Elektricky rolovateľný lamelový záves z hliníkových profilov je pritom odolný voči vetru až do 30 m/s, čo je ekvivalent víchrice,“ uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku a dopĺňa: „V našom portfóliu máme však i riešenia zabudované. Špeciálne pre použitie v zdvojenom okne bolo vyvinuté slnečné tienenie Schüco CCB (Conceald Composite Blind). Lamely z hliníkovej zliatiny so šírkou 25 mm sú ovládané pomocou elektromotora, ktorý je spolu s nosným profilom žalúzií integrovaný priamo do profilu konštrukcie okna. Systém AWS 120 CC.SI spolu s integrovaným systémom tienenia CCB je ideálnym riešením pri modernizácii budov. Kombinuje ochranu pred klimatickými vplyvmi s požiadavkami na tepelnú izoláciu spĺňajúcu štandardy pasívnej výstavby. Ide o konštrukčne najvyššiu radu pre okná v ponuke Schüco.“
Ďalším z moderných trendových riešení tienenia sú aktívne lamely s lineárnym alebo skrytým pohonom, kedy je sklon lamiel nastaviteľný v závislosti od pozície slnka. Nastavenie tienenia môže byť manuálne alebo automatické prostredníctvom senzorov.
Prenesme sa do Portugalska, kde stojí centrála spoločnosti EDP. Architekti z Apel Arquitectura, Ginestal Machado a Patrícia Lamego, navrhli v centre Porta budovu, ktorej charakteristickým prvkom je fasáda pozostávajúca zo 470 mm vertikálneho solárneho tienenia. Je automatická a natáča sa spolu s pohybom slnka. Pohyb tienenia tak mení počas dňa i vonkajšiu „tvár“ budovy. Riešenie tienenia pochádza z portfólia Schüco a dokazuje, že efektívne tienenie môže byť zároveň kombinované s dizajnovou fasádou.
Tienenie s využitím slnečného žiarenia
Rad Schüco ALB (Aluminium Louvre Blades) okrem pohyblivých lamiel obsahuje aj fotovoltické lamely pre aktívne získavanie energie prostredníctvom zabudovaných fotovoltických modulov. V súčasnosti je ideálny čas uvažovať o fotovoltike, nakoľko 6. septembra bude spustené tretie kolo podpory využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach Zelená domácnostiam. Patrí sem aj inštalácia malých fotovoltických zariadení s výkonom do 10 kW. Ako uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra o nové poukážky s platnosťou 3 mesiace budú môcť požiadať iba domácnosti z mimobratislavských krajov.
Futuristická technológia: Dynamické sklo
Schüco v spolupráci so spoločnosťou Saint-Gobain inštaluje revolučnú novinku: sklo, ktoré samotné môže tieniť. Okná, dvere, strešné okná aj fasády tak môžu byť tienené bez použitia žalúzií a roliet. Ide o tzv. dynamické alebo elektrochromatické sklo, ktoré je dostupné pod značkou SageGlass®. Ak je sklená výplň bez elektrického napätia, tak má okolo 60% transmisiu slnečného žiarenia, čím zabraňuje napríklad blednutiu nábytku. Len s minimálnym odberom elektrickej energie už sú nastaviteľné tri stupne zatienenia, pričom zatienenie je regulované manuálne (napr. pomocou mobilnej aplikácie) alebo automaticky. SageGlass® umožňuje zatieniť napríklad len hornú časť sklenej výplne okna, pričom spodná časť zostane stále priehľadné ako zvyčajne a umožňuje kontakt s okolím. Spotreba energie na meter štvorcový plochy je menej ako 3 W na deň. V súčasnosti je riešenie nainštalované vo vyše 700 objektoch. Očakáva sa, že s rozšírením riešenia SageGlass® sa zníži aj jeho jednotková cena.
Počet shlédnutí: 0